Few Bits About Me / O mnie

“My life circles around design and I do catch myself going with that in many different directions.”

That’s why I decided to create this space for me to tell you a little bit about what I see, and how I see things and show you what I do and how I do things.
Hopefully, the “All Around Me” blog will reveal all that inspires me every day.

Because of the nature of my work, I am interested in Branding, Graphics, and Web Development but I’m also passionate about developing a design concept in Fashion and Interior. I have a huge interest in both of that topics. For me, it has already become a ritual that my favorite interior design or fashion magazine is always in my purse. Whenever I have a moment and I can sit down with a cup of coffee, I look through the magazine pages finding all sorts of inspirations.

I think it is worth mentioning that I love minimalism in pretty much everything. For me “Less is more” and that can be seen in many aspects of my life. Hopefully, you will see some of it in my posts.
My love for minimalism also got me into winning my first jewelry design contest organized by Elle X Tous (more in this post). That has reassured me, even more, to be always faithful to my ideas and never doubt them.

Being a travel lover, I also share interesting places that I already had a chance to visit.
Almost 5 years of my 20’s I spent in the United States where I had a chance to study and explore the most amazing places, so stick around to see some of them.
Every day I am grateful for that opportunity because what I managed to learn during that period is immeasurable and I use it every day.

Also, let me just confess right away that coffee and music is my perfect addiction.

Privately, I am a wife to the most amazing man and a mom to an even more amazing (if that’s possible), a 10-year-old girl named Lena.
Both of them are my strength and motivation. Having them by my side is all I need because then everything is possible.

Me professionally?

I am a Head of Programming and Design at PimDesign.com (a Manchester, UK-based company).
I’ve been working as a Graphic designer, Web designer, and Web Developer since 2005. I’ve designed websites and created printed materials for small and big companies, corporations, nonprofits, musicians, and more. I love good, clean interfaces that are aesthetically appealing, and standards-compliant with slick-looking graphics and messaging.
To see my work portfolio click here

I’m certified with:

  • MCIWD (Master Certified Internet Web Designer Certification)
    • Certified Internet Web Associate
    • Certified Internet Web Site Designer
    • Certified Internet Web E-commerce Designer
  • CompTIA Security+™ Certified Professional Certification
  • MOS(Microsoft Office Specialist Certification)

I also hold a BA in English Philology (Bachelor’s Degree in Translation)


“Moje życie kręci się wokół design’u i łapię się na tym, że podażam za tym w wielu różnych kierunkach.”

Dlatego postanowiłam stworzyć tę przestrzeń dla siebie, by podzielić się tym co widzę i jak widzę rzeczy i pokazać, co robię i jak je robię.
Mam nadzieję, że blog “All Around Me” ujawni, co mnie inspiruje każdego dnia.

Ze względu na charakter mojej pracy, interesuję się branding’em, grafiką i tworzeniem stron internetowych, ale pasjonuję się także opracowywaniem koncepcji projektowej w modzie i wnętrzach. Te tematy bardzo mnie interesują. To już stało sie tradycją, że w mojej torebce zawsze jest mój ulubiony magazyn wnętrzarski lub modowy. Ilekroć mam chwilę i mogę usiąść z kubkiem kawy, przeglądam kolejne strony czasopism, odnajdując w nich wszelkiego rodzaju inspiracje.

Myślę, że warto wspomnieć, że uwielbiam minimalizm praktycznie we wszystkim. Dla mnie “mniej znaczy więcej”, co widać w wielu aspektach mojego życia.
Mam nadzieję, że niektóre z nich znajdą się w moich wpisach.
Moja miłość do minimalizmu doprowadziła mnie również do wygrania mojego pierwszego konkursu na projekt biżuterii organizowanego przez Elle X Tous (więcej w tym wpisie). To utwierdziło mnie jeszcze bardziej w tym, aby być wiernym swoim pomysłom i nigdy w nie nie wątpić.

Będąc miłośnikiem podróży, dzielę się także interesującymi miejscami, które już miałam okazję odwiedzić.
Prawie 5 lat moich lat 20-tych spędziłem w Stanach Zjednoczonych, gdzie miałam okazję studiować i odkrywać najbardziej niesamowite miejsca (więc zaglądajcie, żeby zobaczyć niektóre z nich)
Każdego dnia jestem wdzięczna za tę szansę, ponieważ to, czego udało mi się nauczyć w tym okresie, jest nieocenione i używam tego każdego dnia.

Pozwolę sobie również od razu przyznać, że kawa i muzyka to moje idealne uzależnienie.

Prywatnie jestem żoną najbardziej niesamowitego mężczyzny i mamą, jeszcze bardziej niesamowitej 7-letniej dziewczynki o imieniu Lena.
To właśnie oni są moją siłą i motywacją. Mienie ich przy sobie to wszystko czego potrzebuję, ponieważ wtedy nic nie jest niemożliwe.