Scandinavian style in ‘Winter Skagen’ styleboard


Design, Fashion Moodboards / Monday, October 8th, 2018

I spent the majority of my summer holidays during childhood in Copenhagen (Denmark), where my grandma lives and where I fell in love with the Scandinavian lifestyle. I appreciate all that goes with it like simplicity, minimalism, and functionality. I think because I had a chance to spend so much time in Scandinavia, my point of view has changed on many things over the years. One of them is definitely my picks of clothing. I have a feeling that this country really shaped the style of my wardrobe.

If you ask me…

To me, Scandinavian style is uncomplicated and easy to wear but at the same time also timeless, pretty and practical.
I love this style because it doesn’t overwhelm, it rather helps you to show the natural beauty that it is unique for every one of us.

Since I like fashion and I do appreciate the wonderful style of Scandinavia it shouldn’t be of any surprise that when I heard about ‘Winter Skagen’ styleboard contest I was ready to give it a try. Plus, I love Skagen brand. It shows perfectly the Scandinavian style through clean, uncluttered and minimalist design.
My styleboards below represent my stylizations inspired by the color of the winter Scandinavian sky.
Do you think I’ve visualized it correctly?

*****

Jako dziecko, większość moich wakacji spędziłem w Kopenhadze (Dania), gdzie mieszka moja babcia i gdzie zakochałam się w Skandynawskim stylu życia. Doceniam wszystko, co się z nim wiąże, tak jak prostota, minimalizm i funkcjonalność. Myślę, że ponieważ miałam okazję spędzić tak wiele czasu w Skandynawii, mój punkt widzenia zmienił się w stosunku do wielu rzeczy. Jednym z nich jest zdecydowanie mój wybór ubrań. Mam wrażenie, że ten kraj naprawdę ukształtował styl mojej garderoby.

Jeśli mnie zapytasz…

Dla mnie Skandynawski styl jest nieskomplikowany i łatwy do noszenia, ale jednocześnie ponadczasowy, ładny i praktyczny.
Uwielbiam ten styl, ponieważ nie przytłacza, a raczej pomaga pokazać naturalne piękno, które jest niepowtarzalne w każdym z nas.

Ponieważ lubię modę i doceniam wspaniały styl Skandynawii, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że gdy usłyszałam o konkursie “Winter Skagen” na Instagramie, byłam gotowa aby spróbować. Dodatkowo uwielbiam markę Skagen. Doskonale prezentuję ona styl skandynawski poprzez czysty, uporządkowany i minimalistyczny design.
Poniższe styleboard’y przedstawiają moje stylizacje inspirowane kolorem zimowego skandynawskiego nieba.
Myślisz, że trafnie to zwizualizowałam?


I have used 10 images to create this styleboardI have used 7 images to create this styleboardI have used 12 images to create this styleboardI have used 12 images to create this styleboard

*The competition photo can be seen on the Instagram under #Skagen #Skagendenmark #SkagenxELLE
*Zdjecie konkursowe mozna zobaczyc na instagramie pod #Skagen #Skagendenmark #SkagenxELLE

2 thoughts on “Scandinavian style in ‘Winter Skagen’ styleboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *